-
Dzień Pluszowego Misia
24 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała konkurs na największego pluszaka dla uczniów klas 1-8. Na pierwszej i drugiej lekcji zostały przeprowadzone pomiary. Po trzeciej lekcji podczas długiej przerwy zostały ogłoszone wyniki. Wyłonionych zostało 10 największych maskotek. Oto zwycięzcy: 160cm Nikodem Godlewski 156 cm Gabrysia Poźniak 140cm Marcel Pawłowski 131 cm Marcel Marciniewski 130 cm Jakub Tuziak 126cm Adam Lewicki 125 cm Wiktoria Terlecka 118 cm Zosia Skiba 113 cm Ksawery Bortnik 112 cm Jakub Urbaniec Gratulujemy zwycięzcom. Na wszystkich, którzy przynieśli tego dnia przytulankę czekała słodka niespodzianka zakupiona przez Samorządzik i Samorząd Uczniowski. Dziękujemy za pomoc Igorowi Kłosowi, Aleksandrowi Grzelakowi, Nadii Rutkiewicz, Hani Jesionowskiej, Lenie Brońskiej i Zosi Skibie. Julia Jarzyńska i Zosia…
-
Zabawa andrzejkowa
23 listopada br. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach odbyła się szkolna zabawa andrzejkowa dla klas 4-8. Na uczniów, prócz zabaw przy muzyce i tańców, czekało wiele atrakcji. Dzieci z pomocą rodziców i wychowawców przygotowały w salach słodki poczęstunek. Klasa VII a razem z wychowawcą p. Iwoną Zajączkowską przygotowała mobilną andrzejkową fotobudkę. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Moniki Pachołek i p. Eweliny Santysiak w świetlicy szkolnej przygotował dla uczestników zabawy i wróżby, dzięki którym mogli oni sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Nad świetną muzyką czuwali uczniowie z klasy VII a Aleksander Grzelak, Igor Kłos, Bartosz Kłos pod opieką p. Adama Kowalczyka. Ewelina Santysiak Monika Pachołek
-
Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku
We wtorek 21 listopada klasa 4a i 4b w ramach zajęć przyrody uczestniczyła w wycieczce do Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. Celem wycieczki było urozmaicenie procesu uczenia się i zdobywania wiedzy, realizacja podstawy programowej, podniesienie świadomości ekologicznej dzieci. W związku z tym, uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce leśnej, łąkowej, akwarystycznej oraz warsztatach pn. ,,Mikroświat”. Panie edukatorki zabrały dzieci i opiekunów w świat nauki i zabawy. Dowiedzieliśmy się dużo niezwykle ciekawych faktów przyrodniczych, zwiedzając sale edukacyjne – łąkową i leśną. Poznaliśmy warstwową budowę lasu oraz żyjące w niej różne gatunki roślin oraz zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę zmysłami, rozpoznając tropy i odgłosy zwierząt, a także sprawdzając jak widzą. Było to niesamowite doświadczenie, ponieważ świat widziany oczami zwierząt jest zupełnie inny od tego, który znamy my, ludzie. Wynika to z innej budowy ich oczu. Potem udaliśmy…
-
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Najpiękniejsze zdjęcie natury” w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach
W listopadzie został rozstrzygnięty gminny konkurs fotograficzny pn. „Najpiękniejsze zdjęcie natury”. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy ekologicznej, podnoszenie świadomości oddziaływania człowieka na środowisko, jego skutków oraz kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla natury. Skierowany był do uczniów klas I – VII i podzielony na dwie kategorie wiekowe: kl. I – III i kl. IV – VIII. Uczestnicy mieli wykonać fotografie cyfrowe przedstawiające Naszą Gminę – faunę i florę, np. pejzaże, roślinność, zwierzęta, itp., które są wizytówką Gminy Bobolice. Do konkursu zostało zgłoszonych 28 zdjęć uczniów las I – III. Zgodnie z regulaminem komisja wyłoniła trzech laureatów konkursu w kategorii kl. I – III i jednego laureata w kategorii kl. IV – VIII. Laureaci konkursu: Kl. I – III: Wojciech Kłos kl. III c, Hannna Demczur kl. II b, Ksawery Paczkowski kl. III c…
-
Dzień Postaci z Bajek w świetlicy Szkoły Podstawowej im H. Sienkiewicza w Bobolicach
Bajki, baśnie zarówno te czytane jak oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterzy i w naszej szkole doczekali się swojego święta. Postaraliśmy się, by ten dzień był magiczny, ciekawy i prawdziwie bajkowy. Na zajęciach świetlicowych uczniowie z uwagą wysłuchali teatrzyku kamishibai pt. ,,Calineczka”, czytanego przez nauczyciela i chętnych uczniów. Dla niektórych dzieci było to nowe, całkiem ciekawe doświadczenie i świetna zabawa. Uczniowie wiedzą już, że bajki nie tylko rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dzieci wykazały się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, odgadując zagadki, rozpoznając bajkę po rekwizycie, biorąc udział w quizie wiedzy, układając puzzle i inne układanki. Musiały też zmierzyć się z bajkowymi zadaniami, podobnie jak np. Kopciuszek. Drużyny miały za zadanie oddzielić groch od ryżu. Pierwsze trzy zespoły otrzymały nagrody w postaci Kinder jajka, które zawierało…
-
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Trzeci piątek października to dzień szczególny dla miłośników matematyki. Właśnie wtedy w wielu miejscach na świecie obchodzony jest dzień tabliczki mnożenia. W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach jest to ważne święto, na które nasi uczniowie czekają i które chętnie celebrują. 17 października 2023 r. na korytarzach szkoły słychać było niekończące się pytania: 3 razy 6? 4 razy 7? 8 razy 2? To uczniowie klas od 4 do 8 sprawdzali swoją znajomość, niemalże najważniejszej w matematyce – tabliczki mnożenia. Egzaminatorami w tym roku szkolnym byli uczniowie klasy 7a Igor Kłos i Aleksander Grzelak oraz uczeń klasy 6b – Mikołaj Bubień. Każdy uczeń miał dwie próby, każdy chciał zdać i otrzymać certyfikat nadający mu tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia”. Dodatkowo uczniowie grali w bingo, rozszyfrowali pozytywne myśli, tworzyli postać swojego potworka, bawili…
-
‘Wiem- czy nie wiem?” zabawa z tabliczką mnożenia w klasach III w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bobolicach
Tabliczka mnożenia jest podstawą arytmetyki, jej znajomość jest konieczna do nauki na kolejnych etapach edukacji. Bez znajomości tabliczki mnożenia nie uda się opanować trudniejszych zagadnień matematycznych. Mnożenie jest potrzebne na geometrii, przy poznawaniu funkcji, ale także podczas innych lekcji, np. fizyki czy chemii. Dobra znajomość tabliczki mnożenia pomoże wykonywać działania arytmetyczne szybciej, dokładniej i z mniejszym wysiłkiem. Dzięki temu wykonywanie działań arytmetycznych będzie łatwiejsze i mniej stresujące. Tabliczka mnożenia jest szczególnie ważna dla dzieci, które uczą się rozwiązywać zadania matematyczne. Za twórcę tabliczki mnożenia uważa się Pitagorasa. Najstarszą na świecie tabliczkę mnożenia znaleziono w Chinach, a jej wiek określono na ponad 2300 lat. W piątek 17 listopada w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bobolicach obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wszyscy uczniowie z klas III mogli zmierzyć się z tabliczką…
-
Bóbr – inteligentny gryzoń – opowieść prof. Pawła Janiszewskiego
Członkowie Ligii Ochrony Przyrody ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bobolicach z klasy VI c i VII A wzięli udział w spotkaniu na temat „ Bóbr europejski i jego wspaniałe konstrukcje”, które odbyło się 10 listopada w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Zostało zorganizowane przez zaprzyjaźnione z naszą szkołą Nadleśnictwo Karnieszewice. Wykład prowadził prof. dr hab. Paweł Janiszewski. Osoba ta jest warta szerszego przedstawienia. Pan profesor jest znaczącym naukowcem w Katedrze Hodowli Zwierząt Futerkowych i Łowiectwa na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Posiada nie tylko wspaniałą wiedzę na temat zwierząt, ale jest również doświadczonym praktykiem w dziedzinie ich ochrony. Dotyczy to bobra, ponieważ to właśnie temu zwierzęciu współorganizował założenie fermy w Zakładzie Doświadczalnym Polskiej Akademii Nauk w Popielnie. Stacja ta zapoczątkowała ochronę aktywną tego gatunku. Profesor opublikował ponad 40 prac naukowych, jest autorem lub współautorem kilku książek…
-
Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach – warsztaty profilaktyczne.
Niejednokrotnie młodzi ludzie popełniają czyny karalne nie mając świadomości, że zdarzenia, w których biorą udział noszą znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych, w przypadku popełnienia czynu karalnego. Spotkania z uczniami, które obyły się 15 listopada były okazją, aby porozmawiać na tematy związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich i uświadomić młodym ludziom, jak łatwo popaść w konflikt z prawem. Młodszy aspirat Pani Maria Bendykowska policjantka z Komendy Miejskiej w Koszalinie, przypomniała uczniom klas VII , jakie mają obowiązki i prawa. Tłumaczyła, jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz, gdzie szukać pomocy. Funkcjonariuszka zwróciła uwagę na problem demoralizacji. Uczulała młodzież na konsekwencje spożywania alkoholu, narkotyków. Przypomniała, że sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale i poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia.…
-
KONKURS!!!
Zapraszamy wszystkich uczniów klas I-III i IV-VIIIdo wzięcia udziału w konkursie świątecznym „Piktogramy do Świętego Mikołaja”. Konkurs polega na napisaniu listu do Św.Mikołaja z użyciem piktogramów w postaci obrazka, naklejki, rysunku,itp. Podczas rozstrzygnięcia konkursu pod uwagębędzie brane: treść listu,estetyka wykonania oraz pomysłowość przy użyciu piktogramów. Podpisane prace należy składać do 01 grudnia 2023r. do świetlicy szkolnej (do p.K.Olender-kl.4-8 i p. A.Pawłowskiej-kl.1-3)