Aktualności

Europejski Dzień języków Obcych

28 września 2022r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza odbył się uroczysty apel z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.

26 września został ogłoszony przez Radę Europy Europejskim Dniem Języków. Jego najważniejszymi przesłaniami są: popularyzowanie wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, promowanie różnorodności językowej i kulturowej oraz zachęcanie ludzi do nauki języków obcych.

Gospodarzami apelu byli uczniowie klasy VIa: Julia Kwaśna oraz Aleksander Grzelak.

Na początku spotkania wszyscy zgromadzeni uczniowie (a było ich ponad 250!) zaśpiewali „Odę do Radości” – hymn Unii Europejskiej.

Podczas apelu prezentujący przypomnieli główne założenia Europejskiego Dnia Języków, z pomocą publiczności wymienili sprawdzone sposoby nauki języków obcych, a następnie zaprosili w „Podróż po Europie”, w którą zabrała nas prezentacja multimedialna. Zaśpiewaliśmy także piosenkę „Europa – wspólny ląd”, której tekst oddaje ideę integracji i jednoczenia.

Widzowie obejrzeli także inscenizację pt. „Stone Soup” – „Zupa z Kamienia”. To europejska opowieść ludowa, w której głodny włóczęga przekonuje mieszkankę miasteczka, by podzieliła się kilkoma składnikami, a on z pomocą „magicznego kamienia” ugotuje pyszną zupę.

Jak każda bajka, i ta ma morał – podkreślenie wartości dzielenia się z innymi.

W rolę włóczęgi wcielił się Igor Kłos, Starszą Panią zagrała Wiktoria Jóźwiak, a narratorem była Lena Stefańska.

Na koniec widzowie nauczyli się mówić słowo „Dziękuję!” w dziesięciu językach.

Podobnie jak w ubiegłym roku obchodom tego święta w naszej szkole towarzyszyły różne przedsięwzięcia. Na szkolnych korytarzach pojawiły się ulotki „Treasure Hunt” z kodami QR, po zeskanowaniu których uczniowie znaleźć mogli ciekawe aplikacje do nauki języków, strony z artykułami obcojęzycznymi, ciekawostki językowe czy przydatne słowniki.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych zorganizowano również
konkurs plastyczny pt. „Ciekawostki Językowe”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Prace prezentowały przedstawione w interesujący sposób ciekawostki językowe krajów europejskich. Jury konkursowe postanowiło wyróżnić prace uczniów:

Fabian Gawrysiak z kl. IIIa

Julita Bartczak z kl. VIIIb

Maja Hołub z kl. VIa

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali gadżety z Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Zdobycie tak nietuzinkowych upominków było możliwe dzięki umieszczeniu naszego szkolnego przedsięwzięcia w oficjalnym kalendarzu Europejskiego Dnia Języków na stronie www.edl.ecml.at.
Wszystkie zgromadzone prace konkursowe można zobaczyć na wystawie w holu naszej szkoły.

Organizatorem obchodów była p. I. Zajączkowska. Dekorację przygotowały p. M. Pachołek i p. S. Dymek. Oprawą muzyczną zajęła się p. I. Mirota, a fotorelację z wydarzenia przygotował p. J. Bączkowski.

 

Iwona Zajączkowska

Kliknij zdjęcie lub link, aby przejść do Wirtualnego spaceru