Aktualności

„Wszystkie śmieci są nasze”

„Wszystkie śmieci są nasze”

To hasło tegorocznej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2022. Celem akcji było wskazanie nam, że na całym świecie śmieci są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te przez nas posprzątane. Innych na naszej planecie nie ma. I nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to, aby śmiecący przestali śmiecić, zapewniając sobie zdrowie i siły, a przyszłym pokoleniom czystą Ziemię. To już 29. edycja Clean up the World w Polsce i po raz 29.
uczestniczyła w akcji Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Bobolicach. Do Polski „Sprzątanie Świata” sprowadziła w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia – Mira Stanisławska-Meysztowicz. Jak co roku akcji towarzyszyły różnorodne przedsięwzięcia. 23 września zorganizowano apel „Lekcja ekologii”. Uczniowie klas II a, b i c pięknie zaśpiewali piosenki: „Czary mary – sprzątanie”, „Mam zasady na odpady”, „Zostawcie nam czysty świat”, „Ziemia wyspa zielona”, które wyznaczały poszczególne części apelu. Uczennice VIII c    przypomniały historię akcji „Clean up the World” na świecie i w Polsce, zapoznały z najważniejszymi zagrożeniami dla naszej planety, które ukazane były w prezentacji multimedialnej. Omówiły symbolikę plakatu do tegorocznej akcji „Wszystkie śmieci są nasze” Andrzeja Pągowskiego. I podobnie jak w poprzednich plakatach  artysta obsadził w roli głównej naszą Matkę Ziemię. Co to znaczy być ekologiem i czy każdy z nas może nim być,  dowiedzieli się  uczniowie z inscenizacji pt. „Segregacja śmieci” . A jak to robić poprawnie  przedstawił  film „Dlaczego warto segregować śmieci?”. Uczennice z klasy VIII a oraz uczniowie z klas II zapoznali  z  radami  i pomysłami  na zmniejszenie ilości odpadów  w domu.  Lekcję ekologii zakończyły słowa polskiego poetyreżysera, wykonawcy piosenek autorskich,   satyryka, artysty kabaretowego , autora tekstów piosenek i libretttłumacza  Wojciecha Młynarskiego:

„Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.
…A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!”

Apel prowadziły uczennice klasy VIII c: Maja Kulka i Natalia Niwińska.  Z okazji Akcji „Sprzątanie Świata” zorganizowano
konkurs plastyczno-techniczny pt. „ Drugie życie naszych śmieci”, w którym  wzięło udział 42 uczniów klas I-III.
Prace wykonane były w różnych technikach i formatach z wykorzystaniem różnorodnych pomysłów z zastosowaniem wielu ciekawych środków plastycznych.
Wszystkie zgromadzone prace zostały wyeksponowane na wystawie w holu naszej szkoły.  Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli też czynnie w akcji Clean up the World. 16 września uczniowie klas III wybrali się na sprzątanie skweru przy ul. Magazynowej i terenu wokół kościoła.
Klasy II porządkowały park „ Na Skarpie”, ul. Szpitalną, ul. Pocztową, a kl. I – plac dożynkowy, teren zielony przy ul. Pocztowej.
24 września 40 uczniów udało się do Porostu i tradycyjnie usuwało śmieci z brzegów Jeziora Chlewo Wielkie.
W Bobolicach zebrano 10 dużych worków (120 litrowych),  a w Poroście – 8 worków śmieci. Na zakończenie sprzątania
zorganizowano ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Codziennie każdy z nas produkuje niewyobrażalną ilość odpadów.
Z danych zebranych przez Bank Światowy wynika, że w 2016 roku było to średnio 800 gramów śmieci w przypadku jednej
osoby w ciągu dnia. Niektórzy produkują ich aż 5 kilogramów w ciągu dnia. Jeśli nie zmienimy nawyków, w 2030 roku będziemy potrzebowali więcej niż dwóch planet do przetrwania.
 Jeśli zniszczymy nasz świat, zniszczymy naszą przyszłość.
Organizatorkami akcji były: Cecylia Kula-Tomaszewska,  Anna Malazdra, Małgorzata Dziubak i  J. Turkowska .

 

Elżbieta Malinowska

 

Kliknij zdjęcie lub link, aby przejść do Wirtualnego spaceru