Otwarcie „EkoPatio”
17 października 2024 r. uroczyście otwarto EkoPatio.
Eko patio to bezpieczny i funkcjonalny obiekt o charakterze edukacyjnym odpowiadający potrzebom uczniów, nauczycieli oraz innych lokalnych społeczności. Poprawia jakość środowiska szkolnego poprzez rewitalizację i adaptację terenu w obrębie ścisłego otoczenia budynków szkoły.
Korzyści z EkoPatio jest wiele:
- Poprawia warunki klimatyczne, w tym przeciwdziała efektowi miejskiej wyspy ciepła oraz lokalnie obniża temperaturę.
- Podnosi poziom retencji wody w glebie, poprzez ograniczenie spływu wody do kanalizacji deszczowej, zwiększa możliwości naturalnej retencji w glebie oraz zagospodarowanie wód opadowych w terenie.
- Zwiększa bioróżnorodność, poprzez poprawę warunków siedliskowych dla roślin i zwierząt oraz zwiększa różnorodność gatunków rodzimej fauny.
- Zwiększa powierzchnie biologicznie czynne poprzez zastosowanie pnączy i powierzchni przepuszczalnych.
- Zwiększa poziom zadowolenia uczniów i nauczycieli z jakości przestrzeni szkolnej oraz podnosi ich świadomość w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu.
Na terenie Eko patio zamontowano 5 tablic edukacyjnych, 4 kostki wiedzy, domki dla owadów i karmnik dla ptaków. Ponadto przygotowano skrzynie, w których to uczniowie będą mogli robić nasadzenia i wysiewy, by później w trakcie roku szkolnego dbać o swoje rośliny: podlewać, usuwać chwasty, ogławiać czy podwiązywać. Na terenie Eko patio będą się odbywać zajęcia z edukacji ekologicznej. Przede wszystkim jednak, będzie to miejsce, gdzie uczniowie i pracownicy szkoły będą mogli miło, wśród natury spędzać czas podczas przerw śródlekcyjnych.
Podczas uroczystości złożono podziękowania wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w realizację projektu. Wśród tych osób był również uczeń Piotr Orłowski – pomysłodawca zazielenienia patio.
Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach programu „Szkolny Ekoogród”.
Małgorzata Krauze