Aktualności

Jak marzec to matematyka!

W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach marzec jest miesiącem bogatym w akcje matematyczne.  W tym miesiącu w naszej szkole odbywało się kilka wydarzeń poświęconych królowej nauk.

W dniu 15 marca, jak co roku, w szkole obchodzony jest Dzień Matematyki. Tegoroczna akcja oparta była na dwóch grach: „jeden z dziesięciu” oraz podchody. Obie propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, lecz nie ma wątpliwości, że najwięcej radości i dobrej zabawy uczniowie mieli podczas gry typu podchody. Na terenie całej szkoły ukryto 14 zagadek łączących matematykę z innymi przedmiotami. Aby znaleźć kolejną łamigłówkę należało odgadnąć miejsce jej umieszczenia podane w dość zawiły sposób. Wśród zagadek pojawiały się: szyfr Pigpen, zadanie z prędkością, stężenia procentowe, zagadki logiczne, zamiana jednostek, odnajdywanie błędów ortograficznych itp. Każdy uczestnik zabawy mógł wylosować sobie nagrodę za udział w konkursie w postaci zabawnego kodu QR. Najlepsi w tej zabawie okazali się: Jakub Urbaniec i Pola Winkowska, Aleksander Grzelak i Igor Kłos, Bartosz Kłos. Konkurs „jeden z dziesięciu” to typowy sprawdzian wiedzy. Nie zabrakło tu rywalizacji, układania strategii i dużej ilości pracy umysłowej. Po godzinnych zmaganiach udało się wyłonić najlepszych: I miejsce zajął Antoni Gołębiowski z kl. VIII a, II miejsce – Alan Szulikowski z kl. VII b, III miejsce – Aleksander Grzelak z kl. VII a.

Tradycyjnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bobolicach wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Liga Matematyczna im. Z. Matuskiego organizowanym przez Instytut Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Uczniowie klasy VI b i VIII a w ramach wspomnianego konkursu od października do grudnia 2023 roku rozwiązywali zestawy zadań domowych i przesyłali je do oceny wykładowcom matematyki z UP w Słupsku. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że naszym uczniom udało się dostać do półfinału rozgrywek matematycznych. W dniu 19 marca 2024 r. Antoni Gołębiowski z klasy VIII a, Jakub UrbaniecMikołaj Bubień z klasy VI b reprezentowali naszą szkołę w matematycznych zmaganiach. Trzymamy kciuki za chłopców i liczymy, że będą nas również reprezentować w finale tego konkursu.

W dniu 21 marca miało miejsce kolejne matematyczne wydarzenie – konkurs Kangur Matematyczny 2024. Wzorem lat ubiegłych uczniowie bobolickiej podstawówki zmagali się z zadaniami sprawdzającymi ich logiczne myślenie, umiejętność szacowania, wyobraźnię przestrzenną, wykorzystanie w praktyce posiadanej wiedzy i umiejętności. Tegoroczna edycja zgromadziła przed arkuszami konkursowymi uczniów z klasy IV a, VI b, VII a, VII b, VII c. Po 75 minutach wytężonej pracy wychodzili z sali egzaminacyjnej z dyplomami i nagrodami za udział w konkursie – chińską łamigłówką tangram.

Działo się! A wkrótce przed nami kolejne matematyczne wyzwania.

Nauczyciele matematyki

 

Kliknij zdjęcie lub link, aby przejść do Wirtualnego spaceru