Aktualności

9 maja – przemarsz z okazji Dnia Unii Europejskiej

9 maja to szczególna data w kalendarium Unii Europejskiej. Tego dnia bowiem w roku 1950 została podpisana deklaracja Schumana, która zakładała nową, przyjazną formę współpracy politycznej w powojennej Europie.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

W ramach przygotowań do Dnia Europy 9 maja, instytucje UE zorganizowały szereg wydarzeń, dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej o UE i jej działaniach.Szkolny Klub Europejski działający w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach wraz z opiekunem p. I. Zajączkowską zaplanował na ten wyjątkowy dzień atrakcje dla społeczności szkolnej.Obchodom święta wspólnoty i integracji towarzyszyła wystawa plakatów i plansz informacyjnych na temat Unii Europejskiej przygotowanych przez członków Szkolnego Klubu Europejskiego, a także innych uczniów naszej szkoły. Prace wykonało ponad 30 osób!

Głównym wydarzeniem tego dnia był uroczysty przemarsz uczniów klas IV-VIII ulicami naszego miasta pod hasłem „Zjednoczeni w Różnorodności.”

Uczestnicy parady w barwach flagi Unii Europejskiej udali się pod Urząd Miasta i Gminy w Bobolicach, gdzie zostali przywitani przez p. wiceburmistrz Monikę Gołucką  oraz pracowników tej instytucji.

W swojej przemowie pani wiceburmistrz  opowiedziała m.in.  o projekcie pn. „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi”, w której uczestniczy Gmina Bobolice. Głównym celem projektu jest  ulepszenie przekazywania informacji na temat UE oraz stworzenie prawdziwie europejskiej strefy publicznej. Koordynatorem i reprezentantem naszej gminy jest Radna Rady Miejskiej w Bobolicach p. Agnieszka Kurpiewska, która podczas swojego wystąpienia podkreśliła istotę zaangażowania do debaty na temat kwestii dotyczących Europy oraz jej przyszłości.

Szkolny Klub Europejski we współpracy z p. A. Kurpiewską planuje eurolekcje i debaty, ponieważ to właśnie młode pokolenie będzie z biegiem lat odgrywało coraz bardziej znaczącą rolę w rozwijaniu i udoskonalaniu UE.

 

Iwona Zajączkowska

 

Kliknij zdjęcie lub link, aby przejść do Wirtualnego spaceru